Kuşların, çinilerin ve kulelerin peşinde İstanbul’u tanıyorum!

Kuşların, çinilerin ve kulelerin peşinde İstanbul’u tanıyorum!

Öğretmen ve yazar Yurdanur Ay Paşa, abm Yayınları’ndan çıkan üç kitaplık İstanbul’u Tanıyorum serisinde, kentin kültürel öğelerini çocuklarla buluşturuyor.

Sezen Aksu Taşyürek’in resimlediği İstanbul Kaç Yaşında? kitabında meraklı kahramanımız Mete’nin peşinde, İstanbul’un tarihi kuleleriyle ve çınar ağaçlarıyla kentin yaşını bulmaya çalışıyoruz.

Gizem Gözde Uçar‘ın resimlediği Çinide Canı Sıkılan Lale kitabında ise camileri süsleyen çini motiflerinin içine dalıyoruz. Bu defa kahramanımız çinide canı sıkılan bir lale motifi. Onunla birlikte bir martının gagasının ucuna takılarak Sultanahmet Meydanı’nı, Gülhane Parkı’nı geziyor ve vapur yolculuğuna çıkıyoruz.

Yine Sezen Aksu Taşyürek‘in resimlediği En Güzel Tüyünü Kaybeden Kuş kitabında, yalıçapkını ile birlikte Galata Kulesi’ne süzülüyor ve Beyoğlu başta olmak üzere İstanbul’un farklı tarihi kültürel mekânlarını dolaşıyoruz.

Yurdanur Ay Paşa, İstanbul’u Tanıyorum serisinde kentin tarihi ve kültürel öğelerini yalnızca mimariyle sınırlı tutmayıp İstanbul’un kimliğini eşdeğer biçimde tanımlayan kuşların, ağaçların ve sanatı etkileyen bitki örtüsünün öyküsünü de bizlerle paylaşıyor.

İstanbul’u Okuyorum projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz Çocuklar için İstanbul’u Yazanlar Konuşuyor webinar serimizde de konuk ettiğimiz yazarın kitaplarıyla ilgili detaylı anlatımlarını ve keyifli sohbetimizi Şehir Dedektifi YouTube kanalı üzerinden dinleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir