İstanbul’u Okuyorum

İstanbul’u Okuyorum, 5 yaş ve üzeri çocuklar ve ailelerini, İstanbul’un tarihi çekirdeği Tarihi Yarımada odağında, kentin okuma kültürü, edebiyat ve basın-yayın hafızasıyla tanıştırmayı amaçlayan dijital ve basılı, interaktif haritalama projesi. Bu proje ile İstanbul’un simgesel yapıları ve semtleriyle okuma kültürünün ilişkisini vurgulayan oyunlu bir rotalar dizisi hazırlamayı, tarihi yapıları konu alan çocuk edebiyatı örneklerini yaygınlaştırmayı, anı paylaşımı ve yazarların hayatlarına dair hikâyelerle zenginleştirilmiş interaktif bir envanter çalışması yapmayı hedefliyoruz.

Çocukların sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkını odak alan Şehir Dedektifi İnisiyatifi tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, kültürel mirasımız Tarihi Yarımada, okuma kültürü mekânları çizilerek çocuklar için haritalandı. Yayın tasarımı ve içeriği Gizem Kıygı’nın, grafik tasarım ve illüstrasyonları Gülzade Şentürk’ün hazırladığı Tarihi Yarımada Okuma Kültürü Haritası, okuma kültürü kelimelerinden hazırlanmış bir sözlük, çocukların mekânla kurdukları bağı derinleştirecek duyu oyunları ve farklı rotaları deneyimlemeye açık yapıştırmalı haritadan oluşuyor.

Basılı haritada çocukların, eğitimcilerin ve ailelerin ilgisine sunulan rotaların detaylı açıklamalarını ve mekânlarla ilgili çocuk edebiyatı örneklerini haritanın dijital mecrası olan bu sitede bulabilirsiniz. Basılı haritayı edinmek, rehberli yürüyüş talep etmek ve atölye çalışmaları için bizimle iletişime geçin.

İstanbul’u Okuyorum dijital ve basılı haritalama projesi, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı hibesiyle hayata geçirdiği OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu) tarafından, okuma kültürünü yaygınlaştırma pilot projeleri kapsamında desteklenmektedir.