Çocuklar için Beyoğlu Haritası

Çocuklar için Beyoğlu Haritası

Çocukların mekânsal haklara erişimini gündem eden ve bu haklara erişimi kapsayıcı yöntemlerle geliştirmek için çalışmalar yürüten Şehir Dedektifi İnisiyatifi’nin artık ayı isimde bir de süreli yayını var!

Çocukların mekânsal haklara erişimini gündem eden ve bu haklara erişimi kapsayıcı yöntemlerle geliştirmek için çalışmalar yürüten Şehir Dedektifi İnisiyatifi’nin artık aynı isimde bir de yayını var.

Şehir Dedektifi yayını ile odak aldığımız çalışmaların çocuklar nezdinde erişilebilir olmasını ve çocuklara şehirde bir deneyim alanı açmasını hedefliyoruz.

Bu kapsamda hazırladığımız ilk sayı, Çocuklar için Beyoğlu Haritası, çocuklara semtin tarihi ve kültürel bilgisini şehir deneyimini içerecek şekilde sunan bir kurguyla tasarlandı. Yayın tasarımı ve içeriği Gizem Kıygı’nın, grafik tasarım ve illüstrasyonları ise Tolgahan Akbulut’un üstlendiği yayın, Beyoğlu’nun karakterini oluşturan kelimelerden derlenen Beyoğlu Sözlüğü, çocukların mekânla kurdukları bağı derinleştirecek duyu oyunları ve semtin farklı mahallelerini deneyimlemeye açık yapıştırmalı haritadan oluşuyor. 5 yaş üzeri çocukları Beyoğlu’nda bir maceraya davet ederken yetişkinlere de Beyoğlu’nun toplumsal-mekânsal tarihine çocukları içererek bakmayı öneriyor.

Çocuklar için Beyoğlu Mekânları

Harita çıkartmalarıyla çocukların Beyoğlu’nun tarihi dokusuyla ilişkisini güçlendirmeyi amaçlıyor. Çocuklarla atölye çalışmaları yürüten kültür mekânları, semtin tarihi çevresel varlıkları ve parklar da harita üzerinde gösteriliyor.

Çocuklar için Beyoğlu Haritası’nı satın almak için linki ziyaret edebilir veya sehirdedektifi1@gmail.com adresine mail gönderebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir