5 Çocuk 5 İstanbul

5 Çocuk 5 İstanbul

İstanbul tarih boyunca farklı uygarlıklara evsahipliği yapmış kadim bir kent. Günümüze ulaşan izlerden, İstanbul’un büyülü tarihine yolculuk yapabiliyoruz. Peki çocuklar, o dönemlerin çocukları nasıl yaşamıştır İstanbul’u?

Betül Sayın tarafından yazılıp resimlenen kitap bizi İstanbul’un 5 farklı döneminde yaşayan 5 çocuğun birbirine ulaşan izlerinden kentin tarihine büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Günışığı Kitaplığı tarafından okurla buluşturulan 5 Çocuk 5 İstanbul, İstanbul anlatan çocuk edebiyatının klasiklerinden biri. 

Yayınevinin sitesinde yer alan tanıtım şöyle: 

Günümüz İstanbul’unun kalabalık semtlerinden birinde yaşayan Mert, hastalanan anneannesini ziyarete gider. Anneannesinin yaşadığı eski evin tavanarasında bulduğu fes, Osmanlı kenti İstanbul’unda Hamdi’ye aittir… Osmanlı Sultanı’nın düzenlediği şenlikleri izlemek için sabırsızlanan Hamdi, ablası için gittikleri Kapalıçarşı’da mor taşlarla süslü bir ayna görür. Mor ayna Bizans döneminde yaşayan Helen’indir… Ailesiyle birlikte Hipodrom’da düzenlenen yarışları izlemeye giden Helen, bir dükkânda satılan eski bir parayla ilgilenir. Üstünde balık resimleri bulunan para, Bizantion döneminde balıkçılık yapan dedesine yardım eden Milya’nındır… Milya ve dedesinin kayığı yakaladığı balıklarla dolar. Tanrılara teşekkür etmek için tapınakta düzenlenen törenden dönerken Milya yolda eski bir çömlek parçası bulur. Bu parça, tarihöncesinde İstanbul yakınlarında bir mağarada yaşayan kemik tokalı kızın annesinin yaptığı çömleğin parçasıdır.

* Görsel http://enyiyiarkadaskitap.blogspot.com/ adresinden alınmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir